Frederiksværk Gymnasium og HF

Student udgiver bog

Ariella Tabakovic skriver på engelsk

Hun blev student i sommers, og nu udkommer hendes første bog!

Anamarija Tabakovic, som skriver under navnet Ariella Tabakovic, har skrevet sin første bog på engelsk. Selv fortæller hun: "Jeg har skrevet en bog fordi jeg altid har haft en passion for at skrive, uanset om det var små digte, indkøbslister eller små tekster, der kunne bringe glæde. Da mine nærmeste venner foreslog, at jeg burde gøre noget mere ud af det, sagde jeg ja. Jeg valgte at skrive om det mest universelle emne: kærlighed. Det er noget, man mærker gennem hele livet på mange forskellige måder. Det er et emne jeg er meget interesseret i"

Hvorfor på engelsk? - "Fordi det er et sprog, de fleste forstår. Min bog er blandt andet blevet købt i udlandet, og ved at skrive på engelsk havde den mulighed for at nå endnu længere ud. 2

Hvordan havde du tid til det, mens du gik i gymnasiet? - "For mig føltes det som et pusterum, et sted væk fra alt det stressende som skole, lektier og arbejde."

Drømmer du om at blive forfatter, eller noget andet? - "Ikke nødvendigvis fuldtidsforfatter, men jeg vil altid gerne skrive. Jeg fortsætter med at dele ord på min blog "Reflections and Ramblings" på Blogger.dk og på Instagram. Hvis jeg har noget, der kan give værdi til andre gennem ord, vil jeg med glæde dele det. Og ja, jeg forestiller mig bestemt, at jeg en dag udgiver endnu en bog."

Stort tillykke med udgivelsen!

Elevernes egne ord

"Det bedste ved at gå på FVGH er de rare unge mennesker, som griner og har det sjovt på tværs af årgangene "

"Jeg synes, undervisningen er engagerende, og lærerne er passionerede"

"Jeg synes, det er rigtigt fedt at være elev på FVGH. Der er plads til alle og mulighederne for udvikling er uendelige."

"Det er en hyggelig og spændende oplevelse at være elev på FVGH. Jeg har lært meget siden jeg startede og føler jeg kan komme langt her."

"Jeg er super glad for at gå på FVGH, fordi der er en masse elevaktiviteter som man kan deltage i, og man får mange nye venskaber."

"FVGH er et rigtigt socialt sted med en masse skønne mennesker. Der er et kæmpe sammenhold blandt alle."

"At være HF-elev på FVGH er spændende og udfordrende med mange muligheder for personlig og faglig udvikling"

"FVGH er et mindre gymnasium og derfor kender man hurtigt stedet og menneskerne"

"På FVGH er der højt humør og en rigtig god stemning. Der er plads til alle og alle bliver hørt."

"FVGH har nogle fantastiske arrangementer og lærerne er super gode til at få alle med."