Frederiksværk Gymnasium og HF

Særligt for SRP-censorer

Følgende information er givet til elever og lærere i løbet af SRP-skrivningen på Frederiksværk Gymnasium: 

Opgavens opbygning

Bedømmelseskriterier 1

Bedømmelseskriterier 2

Det mundtlige forsvar

SRP retteark

Videnskabsteori på FVGH

Samtale ang. fokuspunkter og evt. problemer i opgaven mellem eksaminator og censor, skal ske minimum 2 dage før eksamen. Kommunikationen mellem eksaminator og censor bør foregå telefonisk. Vurderingen er, at en mailkorrespondance ikke kan udgøre det for en ’drøftelse’. Eksaminator og censor skal altså tale sammen enten fysisk, telefonisk eller gennem en virtuel forbindelse, og der skal foregå en samtale eller dialog om hvordan den mundtlige prøve skal gribes an.
Vi regner med at censor kontakter eksaminator/eksaminatorer med henblik på at aftale hvornår man tager snakken inden eksamen. Denne kontakt kan selvfølgelig godt være pr. mail.  

Elevernes egne ord

"Jeg synes, undervisningen er engagerende, og lærerne er passionerede"

"Det er en hyggelig og spændende oplevelse at være elev på FVGH. Jeg har lært meget siden jeg startede og føler jeg kan komme langt her."

"Jeg er super glad for at gå på FVGH, fordi der er en masse elevaktiviteter som man kan deltage i, og man får mange nye venskaber."

"FVGH er et rigtigt socialt sted med en masse skønne mennesker. Der er et kæmpe sammenhold blandt alle."