Nordisk guld: Karakterdannelse
Lærerne til fyraftensforedrag
Tirsdag d. 4/11 havde skolen inviteret Jonas Norgaard Mortensen, leder af Center for Karakterdannelse, til at komme og holde foredrag om Nordisk guld: karakterdannelse
Hans egen omtale: Vores demokrati som livsform udfordres af tidens kulturelle brydninger. I den nordiske tradition for karakterdannelse, folkeoplysning og medborgerskab ligger heldigvis glemt guld og dybe indsigter om den kulturkamp, som også rammer lige i hjertet af både udskolingen og de gymnasiale uddannelsers formål, praksis og dagligdag.
Bl.a. sagde Jonas at vi som lærere er meget vigtige i forhold til at danne vores elever: Vi sætter aftryk, som gør indtryk og som senere kommer til udtryk hos elevernes gennem deres handlinger og ytringer. Hans nyeste bog fik vi også.
De lokale grundskoler var inviteret til at komme, så vi havde også fornøjelsen af en eftermiddag sammen med lærere fra Magleblikskolen og 10'eren, hvor vi kunne erfaringsudveksle.
En meget spændende eftermiddag!
Jonas Norgaard Mortensen
forfatter og direktør, er optaget af nordisk livsfilosofi, dannelse og demokrati - emner, han har arbejdet med i Norden, Mellemøsten og Afrika. se www.karakterdannelse.dk og www.relationerne.dk.