Frederiksværk Gymnasium og HF

1b besøger lokalavisen

Gode spørgsmål til journalist

  • Kan man være ordblind og arbejde som journalist?
  • Hvad er det bedste/værste ved jobbet?
  • Hvad betyder en deadline for en artikels kvalitet?
  • Hvordan sikrer du, at dine nyheder er sande og ikke fake?
  • Hvordan gør du en kedelig nyhed spændende for læserne?

Disse og mange flere gode spørgsmål stillede 1b journalist Thomas Quvang, da de tirsdag d. 4. februar besøgte redaktionen på lokalaviserne Halsnæs Avis og Fr.borg Amts Avis. Redaktionen holder til i det gamle posthus ved Frederiksværk station et par dage om ugen, og ellers er de samlet i Gribskov. Thomas gav sig tid til at svare på alle 1bs spørgsmål og gav ovenikøbet en karamel! Det var super interessant og lægger fint i forlængelse af klassens arbejde med avisgenrer, nyheder og fake news i danskundervisningen. 

/LG

Elevernes egne ord

"Det bedste ved at gå på FVGH er de rare unge mennesker, som griner og har det sjovt på tværs af årgangene "

"Jeg synes, undervisningen er engagerende, og lærerne er passionerede"

"Jeg synes, det er rigtigt fedt at være elev på FVGH. Der er plads til alle og mulighederne for udvikling er uendelige."

"Det er en hyggelig og spændende oplevelse at være elev på FVGH. Jeg har lært meget siden jeg startede og føler jeg kan komme langt her."

"Jeg er super glad for at gå på FVGH, fordi der er en masse elevaktiviteter som man kan deltage i, og man får mange nye venskaber."

"FVGH er et rigtigt socialt sted med en masse skønne mennesker. Der er et kæmpe sammenhold blandt alle."

"At være HF-elev på FVGH er spændende og udfordrende med mange muligheder for personlig og faglig udvikling"

"FVGH er et mindre gymnasium og derfor kender man hurtigt stedet og menneskerne"

"På FVGH er der højt humør og en rigtig god stemning. Der er plads til alle og alle bliver hørt."

"FVGH har nogle fantastiske arrangementer og lærerne er super gode til at få alle med."